Priča
Razbijanje 7 mitova o sigurnosnim pojasima
Pogledat ćemo neke od najčešćih mitova o našim svjetski poznatim trotočkastim sigurnosnim pojasima, dozvoljavajući činjenicama da govore. Saznajte više o tome kako ispravno nositi sigurnosni pojas.
Sigurnost

Moderni sigurnosni pojas u tri tačke usavršio je Volvo inžinjer Nils Bohlin 1959. godine.
SigurnostHenry Ford je izumio automobil. Vikinzi su nosili kacige sa rogovima. A Veliki Kineski zid je vidljiv iz svemira. Ove tri tvrdnje su sve mitovi, u koje potpuno vjerujemo, ali su netačni. Mit se može izmisliti iz različitih razloga, ali vrlo često se stvara oko nečeg što nam je fascinantno. A nekoliko stvari je fascinantnije od našeg vlastitog svjetski poznatog sigurnosnog pojasa i priće oko njega. Bar to mislimo ovdje u Volvo Cars.
Sigurnosni trotačkasti pojas koji znamo je danas predstavio Volvo inženjer Nils Bohlin kao standard u našem modelu PV544. Kako bi svi mogli imati koristi od njega, patent je bio besplatno dat svijetu.
Vrlo brzo se sigurnosni trotačkasti pojas mogao naći u gotovo svakom automobilu širom svijeta. Ostatak je historija, kako kažu. Do danas je izum spasio više od milion života. Uprkos tome, sigurnosni pojas je i dalje podložan izgradnji mitova koji mogu dovesti do nesporazuma u vezi s važnošću i efikasnošću.
U ovom članku smo istakli nekoliko raširenijih mitova donoseći neke čvrste činjenice za stol.
***
Mit #1: u nekim situacijama je sigurnije putovati bez sigurnosnog pojasa.
Netačno Svi u automobilu moraju nositi sigurnosni pojas. Djeca starija od četiri godine i do približno 140 cm i 10 godina ga trebaju koristiti u kombinaciji s podiznim jastukom/sjedištem, podižući ih u položaj gdje sigurnosni pojas funkcioniše najbolje. Noseći sigurnosni pojas značajno smanjuje rizik od povrede u slučaju sudara usmjeravajući sile na jače dijelove karoserije. Pomaže svima da budu na sigurnom mjestu, sprječava da budu bačeni u automobil ili da se izbace iz njega.
Mit #2: Nošjenje sigurnosnog pojasa preblizu vašem vratu nije dobro.
Netačno. Nošenje sigurnosnog pojasa na vašem vratu može biti neudobno, ali nije opasno. Ako je moguće, možete pokušati prilagoditi sigurnosni pojas pomoću prilagođavanja visine ramena ili promijeniti položaj svog sjedišta kako biste poboljšali udobnost. Ako vi ili vaši putnici sjedite na zadnjem sjedištu, razmotrite klizanje ponešto bočnih strana ili jednostavno postavite krpu između vašeg vrata i sigurnosnog pojasa. Nikada ne stavite pojas ispod ruke ili s ramenima. U slučaju sudara, mora se nasloniti na vašu ključnu kost da bi vas ispravno zaštitio.



Mit #3: Nošjenje pojasa za ramenima iza leđa je savršeno dobro.
Netačno. Ako koristite samo dio pojasa, gornji dio tijela i glave nisu ispravno zaštićeni u slučaju sudara. Plus, postoji veći rizik od povreda donjeg dijela leđa, slično onom što se desilo sa starim pojasovima u 2 tačke.
Mit # 4: Trudnice trebaju koristiti dodatni uređaj sa sigurnosnim pojasom kako bi dobile dovoljno zaštite.
Netačno. U najboljem slučaju, korištenje dodatnog uređaja neće uticati na sigurnost, ali neki uređaji mogu zapravo predstavljati veći rizik za trudnu ženu i fetus. Daleko bolja ideja je da postavite pojas ispod stomaka, nisko i čvrsto preko kukova. Ne pričvrščujte ništa na sigurnosni pojas.
Mit #5: Uvijek morate skidati svoju glomaznu jaknu kada koristite sigurnosni pojas.
Netačno. Obično ne morate skidati odjeću da biste bili sigurni u automobilu. Međutim, ako nosite debelu jaknu, samo se pobrinite da je otvorite kako bi i rameni i pojas za trup bili postavljeni direktno na vaše tijelo, a ne na jaknu.
Mit #6: Ako je pojas preblizu mog vrata, sigurnije je da ga preusmjerim van ramena, niz ruku.
Netačno. Uvijek obavezno stavite pojas na rame, optimalno u sredini ramenima. Ako vam se čini neudobno na vratu, pokušajte prilagoditi sigurnosni pojas koristeći prilagođavač visine ili promijenite položaj svog sjedišta. Nikad ga ne stavljajte ispod ruke ili izvan ramena.
Mit #7: Ne morate prilagoditi sigurnosni pojas nakon zakopčavanja.
Ovisi. Dobro je za svakog putnika da zategne pojas kako bi uklonio suvišnu slobodnu dužinu, iako će pretvarač napetosti pojasa (ako je dostupan) također zategnuti pojas u slučaju sudara. Ako nosite debelu odjeću, pobrinite se da je otvorite kako rameni pojas, tako i pojas za trup, budu postavljeni direktno na vaše tijelo, a ne na odjeću. Ako imate veliki trbuh, pobrinite se da je pojas za trup smješten ispod trbuha, na vašoj kosti kuka, kako bi prenio opterećenje na jaku kost kuka umjesto na mekani trbuh.
***
Kutija s činjenicama
Kako ispravno koristiti sigurnosni pojas:
- Zakopčajte pojas i zategnite ga povlačenjem neposredno iznad kopče.
- Provjerite da pojas nije uvijen i da leži ravno na vašem tijelu; otvorite bilo koju debelu odjeću.
- Provjerite da pojas za trup bude smješten nisko preko vaših kukova, a ne na vašem trbuhu. Prilagodite po potrebi.
- Provjerite da rameni pojas bude smješten preko vašeg prsa i ramena, najbolje u sredini ramena.