Iskorištavanje vjetra za održivi transport automobila

Pogledajte kako pomažemo u razvoju prvog okeanskog broda za prevoz automobila na svijetu.

RoRo brod za održivi transport kompanije Volvo Cars

Zamislite: hiljade budućih Volvo električnih automobila plovi preko Atlantika na održivoj snazi vjetra.

Nekada davno, bogatstvo globalne trgovine se kretalo u karakama s visokim jarbolima, navigirajući vazdušne tokove u cilju povezivanja kontinenata i stvaranja novog svijeta. Stoljećima kasnije pravimo puni krug jer nas potreba za održivom snagom navodi da ponovo iskoristimo sveprisutno gorivo prirode: vjetar.


U današnje doba, moderna tehnologija i inovacije svjedoče kompaniji Volvo Cars kao jednoj od 11 partnera koji udružuju snage za razvoj Orcelle Wind – prvog svjetskog broda za prijevoz automobila i kamiona kojeg pokreće vjetar u dubokom moru (RoRo). Ovi tipovi brodova su dizajnirani za međunarodni transport automobila i kamiona preko mora; na primjer, iz Evrope u SAD.


Zamislite: hiljade budućih Volvo električnih automobila plovi preko Atlantika na održivoj snazi vjetra. Ovo je važno jer se današnji pomorski transport u potpunosti oslanja na snagu fosilnih goriva – neki brodovi troše hiljade litara dizela na sat – a bilo koja emisija CO2 povezana s transportom naših vozila doprinosi ukupnoj emisiji svakog automobila u životnom ciklusu. Stoga, ako želimo ostvariti našu ambiciju da postanemo klimatski neutralna kompanija do 2040. godine, svaki faktor koji tome doprinosi je bitan.

“Projekt Orcelle je važan korak za veliki pomak ka vjetru kao glavnom pogonu.” rekla je dr. Anna Karamigkou, projektni službenik iz Evropske komisije.

Wallenius Wilhelmsen, globalna RoRo kompanija za transport iz Norveške, je koordinator projekta s ambicijom da Orcelle Wind počne ploviti krajem 2026. ili početkom 2027. godine. Orcelle Wind je prvi brod iz takozvanog Oceanbird koncepta, prvenstveno za brod na vjetar. Taj koncept pokazuje da je teoretski moguće smanjiti emisije plovila do 90 posto ako su svi faktori koji utječu na emisije usklađeni.


Wallenius Wilhelmsen i projektni partneri – uključujući kompaniju Volvo Cars – su osigurali finansiranje Horizon Europe u ukupnom iznosu od 9 milijuna eura za podršku izgradnji RoRo jedrilice. Horizon Europe je ključni program EU za finansiranje istraživanja i inovacija. U narednih pet godina, Orcelle Wind će oživjeti kroz sve aspekte planiranja, izgradnje i upravljanja brodom na vjetar.


Orcelle Wind će biti dugačak 220 metara i imati kapacitet za preko 7.000 automobila; a također će biti sposoban za nošenje teškog tereta i opreme za valjanje.


Roger Strevens, potpredsjednik za globalnu održivost kompanije Wallenius Wilhelmsen, je rekao: „Finansiranje Horizon Europe EU pokazuje da je koncept prošao ispitivanje nadležnih tijela EU za finansiranje i da su oni imali povjerenje da ga podrže.”


Naša uloga kao partnera je pružanje naše korisničke perspektive. Istražit ćemo naše zahtjeve za brodovima koji prevoze naše potpuno električne automobile te ćemo doprinijet analizi dizajna lanca opskrbe. Mi također imamo svoja pitanja na koja trebamo odgovoriti: kako bismo planirali naš tok od narudžbe do distribucije kada trebamo dodati vrijeme za pomorski transport na vjetar, istovremeno osiguravajući ispunjenje očekivanja naših kupaca?


Donacija EU je podijeljena između 11 partnera – tako da svi možemo ponuditi različita gledišta – što se nadamo da će stvoriti perspektivu od 360 stepeni na pogon vjetrom. Teme uključuju vremenske rute, dizajn broda, orkestraciju lanca opskrbe, obuku posade kao i instalaciju testne opreme na postojećem brodu. Cilj projekta je da Orcelle Wind bude spreman za komercijalnu trgovinu.


Projekt EU kombinira investicije potrebne za sveobuhvatnu demonstraciju i prikupljanje podataka s naprednim modelima i alatima za brodove na pogon krila. Osim brodova demonstratora, partneri će koristiti modele i alate za razvoj naprednih konceptualnih dizajna i operativnih planova za više tipova brodova za primjenu rješenja za krila.


Dr. Anna Karamigkou, projektni službenik iz Evropske komisije, je rekla: „Projekt Orcelle je važan korak za veliki pomak ka vjetru kao glavnom pogonu. Uz tehnologiju koja je relevantna tako visokom postotku plovila i mogućnost drastičnog smanjenja emisija transporta, vidimo velike društvene koristi za EU od ovog projekta.”


Staffan Johannesson, šef održivosti u našoj organizaciji lanca nabave, kaže da je potencijal koji nude projekti poput ovog, gdje smo partneri s drugim kompanijama za inovacije novih rješenja, dobar primjer naše potrebe za bezbroj načina da smanjimo emisije ugljika u svim aktivnostima kompanije .


“Neprestano istražujemo mogućnosti održivosti u svim aspektima našeg lanca nabave i zapravo u cijelom našem poslovanju. Naša lista inicijativa raste dok radimo na našoj ambiciji da do 2040. godine postanemo klimatski neutralna kompanija.”


Saznajte više o konceptu Oceanbird: https://www.theoceanbird.com/the-oceanbird-concept/

Dijeli