Priča
Vozite sa decu? Evo naših najboljih 7 bezbednosnih saveta
Već više od 50 godina smo pioniri u zaštiti naših najdragocenijih putnika. Otkrijte neka od naših najvažnijih učenja i vozite spokojno.
Bezbjednost

Volvo EX30CC sa krovnim nosačom.
Istražite Volvo EX30Bezbednost Volvo Cars uvek bila naš glavni prioritet. Gradimo automobile kako bismo bili jednako bezbedni za sve, bez obzira na pol, starost, visinu, oblik ili težinu – a našim najmlađim putnicima je potrebna dodatna zaštita. Zato sigurnost dece smatramo delom celog procesa, počevši od crteža, zasnovanog na stvarnim nesrećama i testovima sudara u automobilima.
1972. godine smo lansirali naše prvo dečje sedište, unazad okrenuto sedište – i prvo na svetu od strane proizvodjača automobila. Od tada smo predstavili nove generacije dečjih sedišta i booster sedišta, koji uvek ruše nova tla kako bi naši mladi putnici bili bezbedni i udobni. Dok su dizajni evoluirali, naši osnovni principi zaštite – zaštita glave, vrata i uma – ostaju nepromenjeni.
Fokusiramo se na dve vrste dečjih pojaseva: unazad okrenuta dečja sedišta i booster sedišta za pojas, integrisana ili dodatna, koristeći sigurnosni pojas automobila. Mala deca su najbolje zaštićena na dečjim sedištima okrenuta unazad. Preporučujemo dečja sedišta okrenuta unazad do najmanje uzrasta do četiri godine. Nakon toga, produžeci zajedno sa sigurnosnim pojasom treba da se koriste dok deca visoka i 10 godina ne budu visoka oko 140 cm.
Najvažnije je da prilagodite ili zamenite nasloninu kako biste odgovarali veličini i uzrastu deteta dok dete raste.
Evo nekih od naših vrhunskih saveta za bezbednost u vožnji sa dece, zasnovani na više od 50 godina stvarnih istraživanja i testova sudara.



- Prebacite se sa dečjeg sedišta okrenutog unazad na veliko dečje sedište okrenuto unazad čim dete može mirno da sedi na dečjem sedištu i staje u pojas. To je bolje od čekanja dok potpuno ne prerastu dečje sedište.
- Nemojte previše da zasniavate dečje sedište okrenuto unazad. Dečje sedište podržava i distribuira teret preko dečjih leđa i glave, a to radi manje delotvorno ako se dečje sedište zasniva.
- Koristite dečje sedište okrenuto unazad koliko god je to moguće kako biste pružili najbolju zaštitu za dečju glavu i vrat. Sedenje sa sagljenim kolenima nije opasno za dete, ali ako je neugodno, podesite dečje sedište da produži prostor za noge. Ako je to moguće, stavite ga na suvozačevo sedište, što obično pruža više prostora za noge.
- Glavna svrha booster-a je podizanje deteta u dobru poziciju unutar sistema zaštite automobila. Osigurajte da se sigurnosni pojas zateže uz kukove, koji su postavljeni ka butinama, a ne prema bedrama.
- Kada je podizač, pojaseve za ramena i krilo treba da budu postavljeni blizu dečjih kukova i ramena. Ako dete nosi jaku jaknu, otvorite jaknu.
- Uvek se pobrinite da pojas za ramena bude postavljen na dečje rameno, idealno na sredini ramena. Ako se oseća neugodno uz vrat, prilagodite bočne strane booster sedišta ili stavite neku krpu između dečjih vrata i pojasa za ramena. Nikada ne stavite pojas za ramena ispod dečje ruke, iza leđa ili sa ramena.
- Ne prerano koristite booster. Možete reći da je vaše dete spremno da koristi samo sigurnosni pojas kada su leđa naslonjena na sedištu automobila, kolena se savijaju na ivici sedišta, a pojas u krilu sedi na kuku (ne u njihovom tlu), pojas za ramena sedi između vrata i ramena, a oni udobno sede bez da se spetljaju.