Korišćenje vjetra za održivi transport automobila

Pogledajte kako učestvujemo u razvoju prvog svjetskog prekookeanskog broda za transport automobila koji koristi energiju vjetra.

Brod za prevoz vozila kompanije Volvo Cars omogućava održivi transport

Zamislite – hiljade budućih Volvo električnih automobila plove preko Atlantika pomoću održive energije vjetra.

Nekada davno roba u globalnoj trgovini kretala se u jedrenjacima sa visokim jarbolima, koristile su se vazdušne struje za povezivanje kontinenata i stvaranje novog svijeta. Vjekovima kasnije, zatvaramo krug. Naša potreba za održivom energijom dovela nas je ponovo do korišćenja sveprisutnog goriva prirode – vjetra.


Danas kompanija Volvo Cars učestvuje u razvoju savremenih tehnologija i inovacija kao jedan od 11 partnera koji su udružili snage da razviju Orcelle Wind – prvi prekookeanski brod na svijetu za transport automobila i kamiona (RoRo, roll-on-roll-off). Ova vrsta brodova je projektovana za međunarodni pomorski transport automobila i kamiona, na primjer iz Evrope u SAD.


Zamislite to – hiljade budućih Volvo električnih automobila plove preko Atlantika pomoću održive energije vjetra. Ovo je važno zato što se današnji pomorski transport u potpunosti oslanja na fosilna goriva – a neki brodovi sagorijevaju i hiljade litara dizela na sat – a sve emisije CO2 povezane sa isporukom naših vozila doprinose ukupnim emisijama ugljenika tokom životnog ciklusa svakog vozila. Pošto želimo da ispunimo svoju ambiciju i postanemo klimatski neutralna kompanija do 2040. godine, znači nam svaki faktor koji tome doprinosi.

„Projekat Orcelle predstavlja važan korak u velikom pomaku prema vjetru kao glavnom pogonu“, kaže dr Ana Karamigku, predstavnica projekta iz Evropske komisije.

Koordinator ovog projekta je kompanija Wallenius Wilhelmsen, globalni špediter u RoRo transportu iz Norveške, koja ima ambiciju da započne plovidbu brodom Orcelle Wind krajem 2026. ili početkom 2027. Orcelle Wind je prvo plovilo iz takozvanog Oceanbird koncepta, koji se prvenstveno odnosi na plovila sa vjetropogonom. Ovaj koncept pokazuje da je teorijski moguće da se emisije plovila smanje do 90 procenata ako se usklade svi faktori koji utiču na njih.


Kompanija Wallenius Wilhelmsen i njeni projektni partneri – uključujući Volvo Cars – obezbijedili su finansiranje iz programa Horizon Europe od ukupno 9 miliona evra, kao podršku za izgradnju RoRo jedrilice. Horizon Europe je glavni program Evropske unije za finansiranje istraživanja i inovacija. U sljedećih pet godina svjedočićemo nastanku i početku rada broda Orcelle Wind kroz sve aspekte, od planiranja i izgradnje do upravljanja plovilom na vjetar.


Orcelle Wind će biti dug 220 metara i imaće kapacitet za preko 7000 automobila, a moći će da prevozi i komadni teret i industrijske mašine.


Rodžer Strevens, podpredsjednik za globalnu održivost u kompaniji Wallenius Wilhelmsen, kaže: „Finansiranje iz EU fonda Horizon Europe pokazuje da je ovaj koncept prošao kroz rigorozne kontrole nadležnih tijela za finansiranje u EU i da su mu oni ukazali povjerenje i pružili podršku.“


Naša uloga kao partnera je da damo svoju perspektivu iz ugla korisnika. Preispitaćemo svoje zahtjeve za plovila koja prevoze naše potpuno električne automobile i doprinećemo analizi dizajna lanca snabdijevanja. A imamo i svoja pitanja na koja treba da odgovorimo: kako da planiramo tok od narudžbine do isporuke i da uračunamo dodatno vrijeme za pomorski transport na vjetropogon, a da istovremeno ispunimo očekivanja kupaca?


Bespovratna sredstva EU su podijeljena između 11 partnera – tako da svako od nas može iznijeti različita gledišta – što će, nadamo se, stvoriti sveobuhvatnu perspektivu pogona na vjetar. Teme uključuju meteorološko usmjeravanje, dizajn broda, organizaciju lanca snabdijevanja, obuku posade, kao i instalaciju opreme za ispitivanje na postojećem plovilu. Cilj projekta je da Orcelle Wind bude spreman za komercijalnu primjenu.


EU projekat kombinuje investicije potrebne za sveobuhvatno predstavljanje i prikupljanje podataka za plovila sa vjetropogonom pomoću naprednih modela i alata. Osim demonstracionog broda, partneri će koristiti ove modele i alate za razvoj konceptualnog dizajna i operativnih planova za više tipova plovila koja će primjenjivati rješenje vjetropogona.


Dr Ana Karamigku, predstavnica projekta iz Evropske komisije, kaže: „Projekat Orcelle predstavlja važan korak u velikom pomaku prema vjetru kao glavnom pogonu. Sa tehnologijom koja se može primijeniti na izuzetno visokom procentu plovila, kao i mogućnostima za drastično smanje emisija iz pomorskog saobraćaja, vidimo da EU može da ima veliku društvenu korist od ovog projekta.“


Stafan Johaneson, rukovodilac za održivost u našoj organizaciji lanca snabdijevanja, kaže da potencijal koji nude ovakvi projekti, u kojima sa drugim kompanijama sarađujemo u razvoju inovativnih novih rješenja, predstavljaju dobar primjer naše potrebe da na bezbroj načina smanjujemo emisije ugljenika u svim aktivnostima kompanije.


„Neprestano istražujemo mogućnosti za održivost u svim aspektima našeg lanca snabdijevanja i zapravo u čitavom svom poslovanju. Spisak naših inicijativa nastavlja da raste dok radimo na ambiciji da postanemo klimatski neutralna kompanija do 2040.“


Saznajte više o konceptu Oceanbird: https://www.theoceanbird.com/the-oceanbird-concept/

Dijeli