Naš novi Volvo EX30 ima najmanji ugljenički otisak od svih Volvo električnih automobila do sada¹. To se navodi u izvještaju o procjeni životnog ciklusa za EX30 koji smo upravo objavili.
Volvo EX30 u Cloud Blue boji
Naši ažurirani ciljevi na polju održivosti su jasni kao plavo nebo toplog ljetnog dana: želimo da postignemo nultu neto emisiju gasova staklene bašte i ostvarimo cirkularno poslovanje do 2040.
Ključna komponenta u ostvarenju tih ciljeva je transformacija naše linije automobila u potpuno električnu armadu. I na tom putu se zalažemo za punu transparentnost o uticaju koji naši automobili imaju na životnu sredinu.
Zato smo sada sastavili sveobuhvatne izvještaje o procjeni ugljeničkog otiska tokom životnog ciklusa (LCA) sva tri naša potpuno električna automobila: Volvo EX40 , EC40 i sada EX30 . Javnim objavljivanjem ovih izvještaja nadamo se da ćemo pomoći kupcima da donesu informisane odluke prilikom odabira svog sljedećeg električnog automobila .
„Prelazak na električne automobile je ključan za ograničavanje klimatskih promjena, ali je potrebna veća transparentnost o njegovim izazovima, kako bismo dodatno smanjili emisije“, kaže Jonas Oterhajm, direktor za očuvanje klime u kompaniji Volvo Cars. „Proučavanjem ugljeničkog otiska modela EX30 i identifikacijom primarnih materijala i procesa, želimo da pružimo važne uvide koji mogu da pomognu i usmjere odluke naše kompanije, ali i šire industrije, ka većoj održivosti.“
LCA izvještaj za EX30, dostupan ovdje, izdvaja glavne materijale i procese koji doprinose emisijama gasova staklene bašte našeg najmanjeg, potpuno električnog SUV modela. Pokrili smo cijeli životni ciklus automobila – od vađenja i prerade sirovina do svega što se nalazi na životnom putu jednog automobila, do samog njegovog kraja.
Izvještaj pokazuje da novi Volvo EX30 ima najmanji ugljenički otisak od svih Volvo električnih automobila do sada ². Ukupni ugljenički otisak je 23 tone, što je približno 60 procenta manje nego kog modela XC40 ICE3 sa benzinskim pogonom. Ovaj rezultat podrazumijeva 200.000 kilometara vožnje i punjenje automobila evropskom mješavinom električne energije.
Suština se krije u detaljima, zato ćemo malo da se udubimo u specifičnosti izvještaja.
Vrsta baterije i mješavina električne energije imaju veliki uticaj
Izbor vrste baterije i izvora električne energije značajno utiče na ugljenički otisak automobila. Da bismo klijentima obezbijedili više slobode u izboru tehnologije baterije koja najviše odgovara njihovim ličnim potrebama, EX30 se isporučuje sa dvije opcije za bateriju.
Prva opcija, koristi se u verziji Single Motor, jeste litijum-ferofosfatna (LFP) baterija kapaciteta 51 kWh. Druga opcija se koristi u verziji Single Motor Extended Range i to je nikl-mangan-kobaltna (NMC) baterija kapaciteta 69 kWh.
NMC baterija omogućava veći domet i kraće vrijeme punjenja, ali ispoljava veći uticaj na životnu sredinu tokom svog radnog vijeka od LFP baterije. U prosjeku, LFP baterija ima 16 procenata manji ugljenički otisak tokom životnog ciklusa od NMC baterije.
Korišćenje električne energije dobijene od vjetra za punjenje modela EX30 takođe značajno smanjuje ugljenički otisak. Smanjenje iznosi oko 42 procenta u odnosu na globalnu i 22 procenta u odnosu na evropsku mješavinu električne energije ³. Ovo naglašava potrebu da se ubrzaju investicije u globalnu infrastrukturu obnovljive energije da bi električni automobili dosegli svoj pun klimatski potencijal.
Važan korak ka ostvarenju ambicija
Automobil se ne vozi samo. On se i dizajnira, razvija, pravi i transportuje – što pruža mnoge mogućnosti za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i približavanje ispunjenju ambicija u pogledu održivosti.
EX30 već ima najveći udio recikliranih materijala od svih Volvo automobila do sada. Približno 25 procenata aluminijuma, skoro 20 procenata čelika i oko 17 procenata sve plastike korišćene u automobilu je reciklirano.
Pored toga, u čitavom našem lancu snabdijevanja i proizvodnje u toku su uzbudljive inicijative za još veće smanjenje emisija. Na primjer, naši dobavljači baterija su postavili sebi cilj da do 2025. godine smanje emisije iz proizvodnje LFP baterija za 20 procenata i NMC baterija za 46 procenata. To planiraju da postignu prelaskom na obnovljive izvore energije, povećanom upotrebom recikliranih materijala i smanjenjem emisija u svojim lancima snabdijevanja.
Cijeli LCA izvještaj možete da pročitate ovdje.
¹ izjava o najnižem ugljeničkom otisku od bilo kog potpuno električnog Volvo automobila do sada odnosi se na globalno dostupne proizvode na 200.000 kilometara vožnje uz korišćenje iste mješavine energije
² izjava o najnižem ugljeničkom otisku od bilo kog potpuno električnog Volvo automobila do sada odnosi se na globalno dostupne proizvode na 200.000 kilometara vožnje uz korišćenje iste mješavine energije
³ sa pogonom Single Motor i LFP baterijom (51 kWh) na 15 godina vožnje ili pređenih 200.000 kilometara uz korišćenje prosječne mješavine električne energije EU28