Prošle neđelje smo najavili kraj Volvo automobila sa pogonom na dizel već od 2024. Ali to nije jedino što smo uradili u Njujorku. Naši stručnjaci za održivost su na Klimatskoj neđelji u Njujorku predstavili naše planove za klimu.
Anders Karberg, naš globalni direktor za održivost (u sredini)
Klimatska neđelja u Njujorku se održava jednom godišnje i drugi je po veličini događaj o održivosti, a jedan je od najpoznatijih i najuticajnijih događaja na svijetu. Na njemu učestvuju hiljade delegata iz kompanija, nevladinih organizacija (NVO), multilateralnih institucija i vlada, svi sa ambicijom da kroz saradnju pokušaju da pronađu konkretna rješenja u borbi protiv klimatskih promjena.
Pošto imamo jedan od najambicioznijih klimatskih planova među proizvođačima tradicionalnih automobila i planiramo da prodajemo isključivo potpuno električne automobile od 2030. godine, ne možemo sami da se borimo protiv klimatskih promjena.Neophodna je koordinacija i saradnja, a Klimatska neđelja u Njujorku je upravo ona vrsta foruma koja je potrebna za takve razgovore. Ovogodišnji sastanak je bio posebno važan u svjetlu predstojećeg globalnog klimatskog samita COP28 u Dubaiju. Nedavni izvještaji o klimi ponovo su naglasili hitnost klimatske krize i potrebu za djelovanjem.
Da bismo maksimalno iskoristili interakcije u Njujorku, ovaj zadatak smo povjerili našim najboljim stručnjacima za održivost. Anders Karberg, globalni direktor za održivost, i Stjuart Templar, globalni direktor za angažovanje zainteresovanih strana, proveli su neđelju dana u Velikoj Jabuci razgovarajući sa ljudima sličnih profila. Svaki od njih je prisustvovao i govorio na nekoliko događaja posvećenih konkretnim industrijama ili oblastima koje zahtijevaju radikalnu transformaciju kako bi se ispunile svjetske ambicije nulte neto emisije.
„Naša odluka o ukidanju dizela je bila veoma dobro primljena među učesnicima, uključujući i predstavnike uticajnih klimatskih nevladinih organizacija“, kaže Stjuart. „Sa našom hrabrom strategijom elektrifikacije pokazali smo se kao pravi lideri i postali primjer koji drugi proizvođači treba da slijede.“
„Ono što je ostavilo veliki utisak na mene je koliko NVO zajednica cijeni kompaniju Volvo Cars“, odgovara Anders na pitanje da se osvrne na proteklu neđelju. „Često se navodi naša odluka o 100-procentnoj elektrifikaciji do 2030. godine, rad na proizvodnji čelika bez emisija i druge obaveze koje smo preuzeli.“
Od ambicioznih planova do smislenog djelovanja
Neđelju smo započeli našim planovima da obustavimo kompletnu proizvodnju Volvo automobila sa pogonom na dizel već do 2024. Ovaj plan, najavljen na događaju koalicije Ubrzanje do nule, bio je jasna izjava o namjerama da se fokusiramo na elektrifikaciju. Osim toga, u skladu je sa najnovijim izvještajem o klimatskoj situaciji Ujedinjenih nacija u kom se navodi da prelazak na električnu energiju i postepeno eliminisanje fosilnih goriva predstavlja najefikasniji način na koji automobilska industrija može da smanji emisije.
Stjuart Templar, naš globalni direktor za angažovanje zainteresovanih strana
„Naša odluka o ukidanju dizela je bila veoma dobro primljena među učesnicima, uključujući i predstavnike uticajnih klimatskih nevladinih organizacija“, kaže Stjuart. „Sa našom hrabrom strategijom elektrifikacije pokazali smo se kao pravi lideri i postali primjer koji drugi proizvođači treba da slijede.“Dalje, Stjuart se sastao sa našim prijateljima iz trke Ocean Race i govorio na njihovom samitu o okeanima (Stjuart se pojavljuje od 1:45.00) na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i izrazio našu podršku moratorijumu na rudarenje u dubokim morima. Iako je okeansko dno bogato mineralima koji se koriste u baterijama električnih automobila, vjerujemo da se rudarenje u dubokim morima ne bi smjelo događati dok sa sigurnošću ne budemo znali da ne utiče negativno na glavne ekosisteme u našim morima i okeanima.
„Govor u sjedištu UN-a za mene je bio vrhunac, veoma sam ponosan na to“, smije se Stjuart. „Prije nego što sam počeo raditi u kompaniji Volvo Cars, proveo sam 16 godina u diplomatiji i nikada nisam imao ovu mogućnost. Bilo je fantastično čuti reakcije delegata kada sam najavio podršku moratorijumu na rudarenje u dubokim morima. U prostoriji se osjetila iskrena naklonost prema našoj kompaniji – neki su mi učesnici nakon toga rekli da će njihov sljedeći automobil biti Volvo!“
Lider u podršci klimatskim akcijama
Na panel diskusiji koju je organizovala Klimatska grupa fokus je bio na mogućnostima proizvodnje čelika bez emisija, a Anders je podijelio naša iskustva u radu sa švedskim proizvođačem čelika SSAB na istraživanjima visokokvalitetnog čelika za automobilsku industriju sa gotovo nultim emisijama. Takođe, bilo je sjajno viđeti par Volvo gaznih ploča, izrađenih od čelika bez fosilnih materijala, proizvedenog u kompaniji SSAB, kao dio IKEA klimatske izložbe koja je trajala čitavu neđelju.
Ne kažemo samo mi da smo ispred ostalih kada je u pitanju korporacijska podrška klimatskim akcijama. InfluenceMap, NVO koja prati aktivnosti, navela nas je kao „buduće lidere“ u ovoj oblasti. Stjuart se pridružio događaju organizacije InfluenceMap i objasnio da smo odlučili da napustimo Evropsku privrednu organizaciju ACEA zbog njihovog stava o postepenom ukidanju motora sa unutrašnjim sagorijevanjem i da naš plan elektrifikacije do 2030. pokazuje da je moguć drugačiji, ambiciozniji pristup.
Na sličnu temu, Stjuart je učestvovao i u okruglom stolu povodom pokretanja kampanje prelaska na čista rješenja – Fossil to Clean, koji je organizovala koalicija We Mean Business. Kompanija Volvo Cars otvoreno podržava i koaliciju i ovu novu kampanju koja poziva vlade, ali i kompanije, da postupno ukinu fosilna goriva. Ohrabrujuće je to što je glavni izvršni direktor koalicije spomenuo da je naše djelovanje na polju očuvanja klime inspirisalo ovu kampanju!
Pored ovih tematskih događaja, Stjuart i Anders su imali i mnogo bilateralnih razgovora sa visokim predstavnicima drugih kompanija i organizacija. Među najvažnijima su sastanak Action Speaks u njujorškoj kancelariji kompanije IKEA i sastanak zajednice visokih povjerenika za održivost koji je organizovao Svjetski ekonomski forum. Ovi i drugi razgovori omogućili su Andersu da se sastane sa svojim kolegama iz drugih kompanija i uporedi iskustva o efikasnim klimatskim akcijama i politikama.
„U Njujorku je bilo još oko 15 drugih švedskih kompanija, prvenstveno njihovi predstavnici zaduženi za održivost“, kaže Anders. „I oni se suočavaju sa mnogim istim izazovima kao i mi, zato je bilo veoma dobro razgovarati sa aktivnim i kompetentnim ljudima koji dijele svoja znanja i uče jedni od drugih. Sve u svemu, mislim da nam je Klimatska neđelja u Njujorku pružila sjajne mogućnosti za nova saznanja, razvoj kompetencija, promovisanje ideja i umrežavanje.“
„Klimatska neđelja u Njujorku je sjajno mjesto đe možete sresti veliki broj potencijalno korisnih kontakata“, dodaje Stjuart. „Takođe, to je mjesto đe možete sresti i razne druge ljude – ja sam sreo vojvotkinju od Jorka! Ali prije svega, mislim da je važno što smo bili prisutni i što smo bili glasni. To nam je pomoglo u jačanju ugleda i kredibiliteta kao kompanije koja je istinski usmjerena na prave ciljeve, kod uticajnih učesnika – i što je još važnije, mnogo smo naučili od drugih.“