Udvostručavamo mjere za očuvanje klime i planiramo da smanjimo emisije CO2 po automobilu za 75 procenata do 2030.

Uskoro se održava klimatski samit COP28 u Dubaiju. A pošto poslovni svijet mora mnogo više da radi u borbi protiv klimatskih promjena, sada smo dodatno povećali naš cilj za smanjenje emisija CO2 i napravili planove za korišćenje čelika i aluminijuma sa gotovo nultom emisijom.

Prikaz Volvo automobila iz ptičije perspektive

Sada udvostručujemo svoj akcioni plan za klimu – koji je već jedan od najambicioznijih u automobilskoj industriji.

Dok su se svetski lideri okupili na klimatskom samitu COP28 u Dubaiju, vjerujemo da je to prilika da odemo dalje nego ikada ranije po pitanjima mjera za očuvanje klime. Ne smijemo se odmarati na lovorikama, svijet mora da pokaže napredak u obavezama koje je preuzeo i da podigne ljestvicu i uradi još više.

Zbog toga sada udvostručujemo svoj akcioni plan za klimu – koji je već jedan od najambicioznijih u automobilskoj industriji. U okviru ambicije da postanemo klimatski neutralni do 2040. danas objavljujemo svoj cilj za smanjenje emisija CO2 za 75 procenata po automobilu do 2030. godine, u poređenju sa početnim vrijednostima iz 2018.


Time dopunjavamo prethodno najavljeni cilj za smanjenje emisija CO2 za 40 procenata po automobilu između 2018. i 2025. Tokom prvih devet mjeseci ove godine ukupne emisije CO2 po automobilu su bile 19 procenata manje u poređenju sa referentnim pokazateljima iz 2018.

„COP28 je istorijski trenutak za očuvanje klime“, kaže Havijer Varela, operativni direktor i zamjenik izvršnog direktora u kompaniji Volvo Cars. „Svijet hitno mora da se ujedini i preduzme mjere kako bi se izbjegle najgore posljedice klimatskih promjena. Predano izvršavamo svoj dio posla i podstičemo korporativne i političke lidere širom svijeta da urade svoj.“

Dostizanje ovako ambicioznog cilja, smanjenja od 75 procenata do 2023. godine, zahtjeva da nastavimo da radimo na našoj postojećoj ambiciji – da od 2023. prodajemo isključivo potpuno električne automobile, čime ćemo potpuno eliminisati emisije izduvnih gasova iz asortimana naših modela.


Početkom godine smo predstavili potpuno električni mali SUV EX30, projektovan tako da ima najniži ugljenički otisak od svih Volvo automobila do sada. EX30 je jedan od nekoliko novih, potpuno električnih Volvo modela, koje smo predstavili i koje ćemo predstaviti u narednim godinama, na putu da postanemo kompanija koja proizvodi isključivo potpuno električne automobile do 2030. Dobro napredujemo – u prvih devet mjeseci 2023. godine potpuno električni automobili su činili 16 procenata naše ukupne prodaje.


Najavili smo i da ćemo svoj posljednji automobil sa dizel motorom proizvesti početkom 2024. i prekinuli smo ulaganja u istraživanje i razvoj motora sa unutrašnjim sagorijevanjem. Umjesto da se fokusiramo na tehnologije prošlosti, mi gledamo u budućnost.


Istovremeno se moramo uhvatiti u koštac sa emisijama u svom lancu snabdijevanja i sopstvenim operacijama (uključujući logistiku), sa ciljem da svaku od njih smanjimo najmanje za 30 procenata do 2030. u poređenju sa početnim vrijednostima iz 2018. godine.


Na ovom polju već dosta radimo. Čak 69 procenata naših operacija je koristilo klimatski neutralnu energiju u 2022. Od tada smo uspjeli da dostignemo 100 procenata klimatski neutralne energije u svim fabrikama u svijetu i svaka od njih doprinosi smanjenju operativnih emisija.

Ovoga ljeta postali smo prvi proizvođač automobila na svijetu koji je najavio prelazak sa fosilnih na bio goriva za 86 procenata našeg interkontinentalnog okeanskog transporta. Time smanjujemo emisije CO2 u prekookeanskom transportu za 84 procenata, što doprinosi ostvarenju ambicije smanjenja operativnih emisija za 30 procenata do 2030.


Pred nama je dug put

Samit COP28 se održava u sjenci globalnog izvještaja o klimatskoj situaciji Ujedinjenih nacija koji je objavljen u septembru. Izvještaj pokazuje u kojoj je mjeri se u svijetu ostvaruju ciljevi ograničvanja globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijske nivoe, granicu koja je dogovorena Pariskim sporazumom iz 2015.


Zaključak izvještaja da je svijet daleko od toga predstavlja otrežnjenje. Na primjer, 450 milijardi dolara se i dalje ne svijetu troši na subvencionisanje fosilnih goriva, umjesto na obnovljivu energiju. Takođe, očekuje se da će se na svijetu emitovati 22 milijarde tona CO2 više nego što bi bilo potrebno da se dostignu ciljevi za 2030. Drugim riječima, u izvještaju se ističe hitna potreba za dodatnim mjerama za očuvanje klime.


Osim toga, u ovom izvještaju o globalnoj situaciji se za automobilsku industriju navodi da „postepeno ukidanje motora sa unutrašnjim sagorijevanjem ima najveći potencijal za ublažavanje uticaja u ovom sektoru“. To elektrifikaciju izdvaja kao ključnu za obezbjeđivanje doprinosa šire transportne industrije u postizanju prelaza ka održivijoj budućnosti na Zemlji. Ovaj zaključak je u tesnoj vezi sa našim planom za elektrifikaciju.


„COP28 je istorijski trenutak za očuvanje klime“, kaže Havijer Varela, operativni detektor i zamjenik izvršnog direktora u kompaniji Volvo Cars. „Svijet hitno mora da se ujedini i preduzme mjere kako bi se izbjegle najgore posljedice klimatskih promjena. Predano izvršavamo svoj dio posla i podstičemo korporativne i političke lidere širom svijeta da urade svoj.“


Saradnja je ključna

Naravno, niko se ne može boriti protiv klimatskih promjena sam. Svjesni smo da moramo da sarađujemo sa drugima u preduzimanju mjera kojima ćemo proširiti uticaj izvan elektrifikacije i smanjiti emisije u svim našim operacijama i lancu snabdijevanja. Moramo da radimo zajedno sa partnerima sličnih stavova na smanjenju emisija u industrijama koje se i dalje oslanjaju na procese sa intenzivnom emisijom ugljenika, u takozvanim sektorima sa „teško ostvarivim smanjenjem“.

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je kompanija Volvo Cars postala članica koalicije pokretača (First Movers Coalition – FMC) Svjetskog ekonomskog foruma. Pridruživanjem ovoj koaliciji u kojoj su neke od najvećih svjetskih kompanija, stavljamo veliku kupovnu moć iza čistih tehnologija koje se javljaju u alumijumskom sektoru, jasno usmjeravajući potražnju za aluminijumom sa gotovo nultim emisijama. Nadamo se da ćemo na ovaj način odigrati ulogu u smanjenju direktnih emisija iz primarne proizvodnje aluminijuma i omogućiti nastanak aluminijumskog sektora sa nultim neto emisijama do 2050.


Takođe, preduzimamo korake i u industriji čelika kroz saradnju sa švedskim proizvođačem čelika SSAB. Bili smo prvi proizvođač automobila koji se udružio sa kompanijom SSAB u istraživanju čelika visokog kvaliteta sa gotovo nultom emisijom za automobilsku industriju. Sada smo obezbijedili pristup primarnom i recikliranom čeličnom limu sa skoro nultom emisijom koji pruža SSAB i planiramo da ga koristimo u predstojećem automobilskom programu do 2026.


„I ranije smo koristili COP samite da podstaknemo kolektivno djelovanje za očuvanje klime, a COP28 neće biti drugačiji“, kaže Jonas Oterhajm, direktor za očuvanje klime, Volvo Cars. „Ono što pokušavamo da uradimo zajedno sa kompanijama sličnih stavova je da razvijemo i proširimo transformacione tehnologije za dekarbonizaciju industrijskih procesa koji su ponegdje još drevni. Pridruživanjem koaliciji FMC i realnim napretkom ostvarenim kroz saradnju sa kompanijom SSAB, nadamo se da ćemo pokazati da ova ključna promjena nije samo moguća, već da je upravo u toku.“


Mala slova

Dijeli