Svoja znanja o bezbjednosti stičemo kroz decenije vodećih istraživanja u industriji, sprovedenih na stvarnim scenarijima. Od 1970-ih analizirali smo preko 50.000 automobila iz realnih nesreća u kojima je učestvovalo preko 80.000 putnika.
Kompanija Volvo Cars je razvila automobile tako da budu podjednako bezbjedni za sve, bez obzira na pol, uzrast, visinu, oblik ili težinu. Od 2019. dijelimo naša istraživanja bezbjednosti u stvarnom svijetu koja može svako da preuzme.
„Dugotrajnim prikupljanjem podataka iz stvarnog svijeta uspjeli smo da identifikujemo koje vrste povreda nastaju u različitim sudarima kod žena, muškaraca i djece“
dr Lota Jakobson, viši tehnički rukovodilac u centru za bezbjednost kompanije Volvo Cars.
Tim za istraživanje saobraćanih nezgoda je formiran 1970. godine kako bi se napravila ova obimna banka znanja o rezultatima istraživanja. Ona je bila okosnica mnogih bezbjednosnih inovacija koje danas možemo vidjeti u automobilima.
Sistem SIPS kompanije Volvo (sistem zaštite od bočnog sudara) i bočni vazdušni jastuci inteligentno povećavaju bezbjednost i potencijalno smanjuju teške povrede grudnog koša za preko 50 procenata kod svih putnika.
SIPS, zajedno sa zavjesom na brzo naduvavanje, smanjuje rizik od povrede glave za 75 procenata kod bočnih sudara. Naduvava se za 0,04 sekunde i predstavlja prvu poboljšanu zaštitu za putnike na prednjim i zadnjim sjedištima.
Žene su tradicionalno izložene većem riziku od trzajnih povreda vrata zbog razlike u anatomiji i snazi. To je kompenzovano u Volvo sjedištima sa sistemom WHIPS koji pomoću robusnih naslona za glavu i pametnog dizajna sjedišta izjednačava rizik od trzajnih povreda vrata kod oba pola.
Otkako smo uveli sigurnosni pojas prije više od 60 godina, sačuvao je preko milion života. Kod svih vrsta šasija on pruža odličnu zaštitu putnicima, bez obzira na njihovu visinu, pol ili oblik tijela.
Vjerujemo da svako ima pravo da bude bezbjedan. Od 2019. godine kroz inicijativu E.V.A. dijelimo istraživanja u oblasti bezbjednosti na stvarnim nesrećama koje prikupljamo već više od 50 godina.
Naš razvoj bezbjednosti je zasnovan na saznanjima dobijenim na osnovu stvarnih podataka, jer nam je cilj da pravimo automobile koji su bezbjedni za sve i da doprinesemo zaštiti ljudi u stvarnim situacijama u saobraćaju, što prevazilazi jednostavno sprovođenje standardizovanih testiranja sudara i ispunjavanje uslova radi dobijanja sertifikata i ocjena.
Prikupljeni su podaci za više od 50.000 automobila iz stvarnih saobraćanih nesreća sa preko 80.000 putnika. Oni su uključeni u statističku bazu podataka koja pruža informacije o tome kako je došlo do nesreće i kako su nastale povrede. Te nalaze zatim primjenjujemo u razvoju novih Volvo automobila kako bismo bolje zaštitili ljude od povreda. Dobra vijest je da podatke prikupljamo na isti način već dugo godina, što je omogućilo mapiranje napretka i poboljšanje stope uspješnosti tokom godina.
Testove sa ženskim lutkama za testiranje sudara sprovodimo od 1995. godine i počeli samo sa jedinom dostupnom lutkom za testiranje frontalnog udara male veličine, HIII na 5. percentilu. Godine 2001. uključili smo lutku za testiranje bočnog udara male veličine, SID2s. Početkom 2000-ih razvili smo virtuelni model žene u drugom stanju, kao prvu lutku za testiranje sudara u obliku ženske osobe prosječne veličine. Deset godina kasnije proširili smo porodicu lutaka za testiranje sudara na lutku u obliku žene prosječne veličine za procjenu trzajnih povreda vrata kod udaraca otpozadi, kao jedini proizvođač automobila koji je učestvovao u razvoju modela EvaRID.
Dijelimo znanja koja smo stekli iz saobraćajnih nesreća, a ne bazu podataka. To znači da nijesu uključeni podaci na osnovu kojih mogu da se identifikuju učesnici u nesrećama te im se ne može ući u trag. Volvo Cars koristi podatke za istraživanje bezbjednosti što je što je legitimni interes kompanije u skladu sa zakonima o privatnosti, uključujući GDPR.
E.V.A je skraćenica od Equal Vehicles for All – jednaka vozila za sve. Volvo dijeli znanja stečena u istraživanjima stvarnih saobraćajnih nesreća već više od jedne decenije i apeluje na industriju da automobili budu podjednako bezbjedni za sve, bez obzira na pol, uzrast, visinu, oblik ili težinu.
U bazi znanja kojoj možete da pristupite i da preuzmete u okviru ovog projekta nalazi se više od 150 istraživačkih radova. Tu su prikupljena neka istraživanja koja stoje iza razvoja bezbjednosnih inovacija u kompaniji Volvo Cars od 1950-ih godina.
Do sada je u ovaj centar postavljeno preko 160 istraživačkih radova o zaštiti putnika. Kontinuirano se proširuje novim radovima iz ovog i drugih područja. Biblioteka sadrži istraživačke radove o svim vrstama povreda (npr. trzajne povrede vrata, povrede glave, grudnog koša i kičme te povrede gornjih i donjih ekstremiteta) u svim vrstama nesreća. Biblioteka sadrži i istraživačke radove o bezbjednosti djece. U budućnosti će se proširiti kako bi uključila više Volvo istraživanja.
Bezbjednosne karakteristike kompanije Volvo Cars dopunjuju prakse sigurne vožnje i nisu namijenjene da omoguće ili podstaknu nepažljivu, agresivnu ili na drugi način nesigurnu vožnju, kao ni vožnju koja nije u skladu sa zakonom. Naposljetku, vozač je u svakom trenutku odgovoran za bezbjedno upravljanje vozilom. Opisane karakteristike mogu biti opcionalne i dostupnost može da se razlikuje između zemalja.