Priča

7 mita o sigurnosnim pojasevima

11. апр 2025.

Pogledaćemo neke od najčešćih mitova o našim svetski poznatim sigurnosnim pojasevima sa tri tačke oslonca, puštajući činjenice da govore. Saznajte više o tome kako pravilno da nosite sigurnosni pojas.

Bezbednost

Dve žene u automobilu nose pojasevi i uživaju u sunčevom svetlu.

Moderni sigurnosni pojas sa tri tačke usavršio je Volvo inženjer Nils Bohlin 1959. godine.

Bezbednost

Henri Ford je izumeo automobil. Vikinzi su nosili šlemove sa rogovima. Veliki kineski zid se vidi iz svemira. Sve ove tri činjenice su mitovi, za koje se verovalo da su tačni ali nisu. Mit se može izmisliti iz različitih razloga, ali se često stvara oko nečega što nas fascinira. A samo mali broj stvari je fascinantnije od našeg veoma poznatog sigurnosnog pojasa i priče oko toga. Bar to mislimo ovde u Volvo Cars.

Sigurnosni pojas sa tri tačke vezivanje je 1959. godine prvi uveo inženjer Kompanije Volvo Nils Bohlin kao standardni softver u našem modelu PV544. Da bi svi imali koristi od toga, patent je dat svetu besplatno za vožnju.

Ubrzo je sigurnosni pojas sa tri tačke mogao da se nađe u gotovo svim automobilima širom sveta. Ostalo je istorija, kako kažu. I dan-danas, izum je spasao više od milion života. Bez obzira na to, sigurnosni pojas je još uvek podložan stvaranju mitova koji mogu izazvati pogrešna shvatanja o njegovom značaju i delotvornosti.

U ovom članku smo debitovao na nekoliko široko rasprostranjenih mita donoseći neke čvrste činjenice na sto.

***

Mit #1: U nekim situacijama je bezbednije putovati bez sigurnosnog pojasa.
Netačne informacije. Svi u automobilu moraju da nose sigurnosni pojas. Deca starija od četiri godine i do oko 140 cm i 10 godina moraju da ga koriste u kombinaciji sa produžetak/sedište, podižući ih na poziciju na kojoj sigurnosni pojas najbolje funkcioniše. Nošenje sigurnosnog pojasa značajno smanjuje rizik od povreda u slučaju sudara tako što usmerava sile na jače delove karoserije. To pomaže da svi budu bezbedni na mestu, sprečavajući ih da se bace u automobil ili izbace iz njega.

Mit #2: Nošenje sigurnosnog pojasa suviše blizu vrata nije dobro.
Netačne informacije. Nošenje sigurnosnog pojasa uz vrat može biti neprijatno, ali nije opasno. Ako je to moguće, možete probati da podesite sigurnosni pojas pomoću podesivača visine ramena ili da promenite položaj sedišta kako biste poboljšali udobnost. Ako vi ili vaši putnici sedite na zadnjem sedištu, razmislite o klizanju po strani ili jednostavno stavite neku tkaninu između vrata i sigurnosnog pojasa. Nikada ne stavljajte pojas za ramena ispod ruke ili ispod ramena. U sudaru, mora da se odmori na vašoj ključnoj kosti da bi vas pravilno zaštitio.

Žena sedi na Volvo Cars vozačevo sedište gledajući sa strane.
Odraz žene u retrovizoru automobila sa slikovitom pozadinom.
Uvećani prikaz pojasa sa 3 tačke i enterijerom automobila boje mist, ističući njegov bezbedan dizajn.

Mit #3: Nošenje pojasa za ramena iza leđa je savršeno u redu.
Netačne informacije. Ako koristite samo deo pojasa, gornji deo tela i glave nisu pravilno zaštićeni u slučaju sudara. Plus postoji veći rizik od povrede donjeg dela leđa, slično onom sa starim pojasima sa 2 tačke.

Mit # 4: Trudnice moraju da koriste dodatni uređaj sa sigurnosnim pojasom da bi dobile dovoljnu zaštitu.
Netačne informacije. U najboljem slučaju, korišćenje dodatnog uređaja neće uticati na bezbednost, ali neki uređaji zapravo mogu predstavljati povećani rizik za trudnicu i bebu. Mnogo bolja ideja je sigurno postaviti pojas za krilo ispod pupka, pri čemu se nisko uklapa i privuče preko bokova. Ne kačite ništa na sigurnosni pojas.

Mit #5: Uvek treba da skinete bulky jaknu kada koristite sigurnosni pojas.
Netačne informacije. Obično nemate potrebe da skidate bilo koju odeću da biste ostali bezbedni u automobilu. Međutim, ako nosite debelu jaknu, samo ga otvorite tako da se i ramena i sigurnosni pojasi smeste direktno uz telo, a ne u jakni.

Mit #6: Ako je pojas suviše blizu mog vrata, bezbednije je da ga usmeravate izvan ramena, dole na ruku.
Netačne informacije. Uvek se pobrinite da vam pojas za ramena bude postavljen na ramena, optimizovano na sredini ramena. Ako vam je osećaj neprijatan uz vrat, pokušajte da podesite sigurnosni pojas podešavajući visinu ili promenite položaj sedišta. Nikada ga nemojte stavite ispod ruke ili ispod ramena.

Mit #7: Ne morate da podešavate sigurnosni pojas nakon sklanjanja.
Zavisi. Dobro je da svi zategnu pojas kako bi se uklonio labav deo, iako će zatezač pojasa (ako je dostupan) takođe zategnuti sigurnosni pojas u slučaju sudara. Ako nosite glomaznu odeću, pobrinite se da je raskopčate tako da ni rameni ni pojas za krilo ne leže preko odeće, već direktno na telo. Ako imate veliki stomak, postarajte se da sigurnosni pojas bude postavljen ispod pupka na kosti kuka kako bi se teret preneo na jaku kost kuka umesto mekog stomaka.

***

Kutija za činjenice
Kako pravilno koristiti sigurnosni pojas

  1. Zategnite pojas tako što ćete vući tik iznad kopče.
  2. Osigurajte da pojas nije uvijen i da leže ravno na vašoj karoseriji; otvorite bilo koju glomaznu odeću.
  3. Proverite da li vam je sigurnosni pojas nisko na kukovima, ne na pupku. Prilagodite se ako je potrebno.
  4. Uverite se da je pojas za ramena postavljen preko grudnog koša i preko ramena, po mogućstvu u položaju srednjeg ramena.

Slika na kojoj je prikazan Volvo PV544.

Volvo PV544

Car
Nils Bohlin sedi u automobilu i pokazuje sigurnosni pojas sa 3 tačke vezivosti.

Sigurnosni pojas sa 3 tačke vezivosti

Car

Podelite