Korišćenje vetra za održiv transport automobila

Pogledajte kako pomažemo u razvoju prvog prekookeanskog plovila za transport automobila na svetu kojeg pokreće vetar.

Plovilo RoRo kompanije Volvo Cars za održivi transport

Zamislite kako hiljade budućih Volvo električnih automobila plove preko Atlantika koristeći održivu snagu vetra.

Nekada davno, globalnu trgovinu su nosile karake sa visokim jarbolima koje su krstarile na vazdušnim strujama kako bi povezale kontinente i stvorile novi svet. Nekoliko vekova kasnije vraćamo se na tu tačku, jer nas potreba za održivom energijom ponovo vodi ka upotrebi sveprisutnog prirodnog goriva: vetra.


Danas, uz modernu tehnologiju i inovacije, Volvo Cars je jedan od 11 partnera koji su udružili snage kako bi razvili Orcelle Wind – prvo „roll-on-roll-off” (RoRo) transportno plovilo za duboke vode koje pokreće vetar na svetu. Ove vrste brodova projektovane su za međunarodni prevoz automobila i kamiona preko mora; na primer, iz Evrope u SAD.


Zamislite kako hiljade budućih Volvo električnih automobila plove preko Atlantika koristeći održivu snagu vetra. To je važno jer se današnji pomorski transport u potpunosti oslanja na energiju koja se dobija iz fosilnih goriva – pri čemu neki brodovi sagorevaju na hiljade litara dizela na sat – a sve emisije CO2 povezane sa transportom naših vozila doprinose ukupnim emisijama automobila tokom veka trajanja. Da bismo ispunili ambiciju da postanemo klimatski neutralna kompanija do 2040, svaki doprinos je bitan.

„Projekat Orcelle je važan korak za značajni prelazak ka vetru kao glavnom pogonu”, rekla je dr Ana Karamigkou, član projekta iz Evropske komisije.

Wallenius Wilhelmsen, globalna kompanija za RoRo transport iz Norveške, predstavlja koordinatora projekta i planira da Orcelle Wind počne da plovi krajem 2026. ili početkom 2027. godine. Orcelle Wind je prvo plovilo iz takozvanog koncepta Oceanbird za plovila koja prvenstveno pogoni vetar. Koncept pokazuje da je teoretski moguće smanjiti emisije plovila do 90 procenata ako se svi faktori koji utiču na emisije poravnaju.


Wallenius Wilhelmsen i partneri na projektu – uključujući Volvo Cars – obezbedili su Horizon Europe finansiranje u ukupnom iznosu od 9 miliona USD za podršku izgradnji RoRo plovila na vetar. Horizon Europe je ključni program za finansiranje EU za istraživanje i inovacije. Orcelle Wind će u sledećih pet godina oživeti kroz sve aspekte planiranja, izgradnje i korišćenja plovila na vetar.


Orcelle Wind će biti dugačak 220 metara i imaće kapacitet od preko 7000 automobila; takođe će moći da nosi rasturen teret i opremu za utovar.


Rodžer Strevens, potpredsetnik globalne održivosti u kompaniji Wallenius Wilhelmsen je rekao: „Horizon Europe finansiranje EU pokazuje da je koncept prošao detaljno razmatranje organa za finansiranje EU, da je zadobio njihovo poverenje i da su mu dali podršku.”


Uloga koju imamo kao partner je da pružimo korisničku perspektivu. Istražićemo naše zahteve za plovila koja transportuju naše potpuno električne automobile i doprineti analizi projekta lanca snabdevanja. Moramo da odgovorimo i na sopstvena pitanja: kako ćemo planirati tok od narudžbine do distribucije kada moramo da dodamo vreme za pomorski transport sa pogonom na vetar, istovremeno se starajući da ispunjavamo očekivanja klijenata?


Dotacija EU je podeljena između 11 partnera – tako da možemo da donesemo različite tačke gledišta, nadajući da ćemo pružiti perspektivu o pogonu na vetar za 360 stepeni. Teme obuhvataju putanje prema vremenskim prilikama, projektovanje plovila, organizaciju lanca snabdevanja, obuku posade i ugradnju probne konstrukcije na postojeće plovilo. Opseg projekta podrazumeva da Orcelle Wind bude spreman za komercijalno poslovanje.


EU projekat kombiniju investicije potrebne za potpunu demonstraciju i beleženje podataka uz napredne modele i alatke za plovila sa pogonom na vetar. Osim plovila za demonstraciju, partneri će koristiti modele i alatke za razvijanje naprednih konceptualnih projekata i operativnih planova za primenu rešenja krila na više tipova vozila.


dr Ana Karamigkou, član projekta iz Evropske komisije, rekla je: „Projekat Orcelle predstavlja važan korak za značajan prelazak na vetar kao glavni pogon. Uz tehnologiju koja je relevantna za tako veliki procenat plovila i mogućnost drastičnog smanjivanja emisija od transporta, vidimo da postoje velike društvene koristi koje EU može da ima od ovog projekta.”


Stafan Johaneson, direktor održivosti u našoj organizaciji lanca snabdevanja, kaže da potencijal koji nude ovakvi projekti, u kojima se udružujemo sa drugim kompanijama radi osmišljavanja inovativnih novih rešenja, predstavlja dobar primer naše potrebe za mnoštvom načina za smanjenje emisija ugljenika u svim aktivnostima kompanije.


„Stalno istražujemo prilike za održivost u svim aspektima lanca snabdevanja, kao i u celokupnom poslovanju. Naša lista inicijativa raste dok radimo na ostvarenju ambicije da postanemo klimatski neutralna kompanija do 204.”


Saznajte više o konceptu Oceanbird: https://www.theoceanbird.com/the-oceanbird-concept/

Podelite