Na svom putu ka dostizanju potpune klimatske neutralnosti Volvo kako brend je uvek podržavao sve one koji imaju isti cilj.
Dizajnerka Sonja Jocić
Pored bezbednosti koja je sinonim za naš brend Volvo sve više postaje i sinonim za održivost, implementirajući u svoje modele ekološki prihvatljive materijale koji se osim u auto industriji sve više koriste i u modi. Sve ovo je bila spona da po drugi put sarađujemo sa našom poznatom dizajnerkom Sonjom Jocić i zajedno se predstavimo na jubilarnom 50-om Belgrade Fashion Week-u.
1. Gde inače pronalaziš inspiraciju kada pripremaš novu kolekciju i šta ti je bila inspiracija za ovu kolekciju?
- Inspiraciju pronalazim svuda oko sebe i ona je prisutna u svakom trenutku. Nekada je dovoljna samo jedna reč koja će me pokrenuti na razmišljanje, analizu i istraživanje. Uglavnom se svaka moja nova kolekcija nadovezuje na onu prethodnu, jer svako istraživanje otvara niz novih izazova i mogućnosti. Moj fokus je da pronađem načine da doprinesem boljem svetu i okolini, baš kao i Volvo. Predmet istraživanja za modnu kolekciju „Put ka svitanju”, kao i kolekciju nakita „Igralište skulptura”, koje su realizovane kao završni deo praktičnog dela mog doktorskog umetničkog projekta na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu pod mentorstvom profesora Marka Lađušića, je razvoj i implementacija održivih rešenja i tehnika u savremenom odevanju radi stvaranja inovativne multifukcionalne skulpturalne odeće i aksesoara. Obe ove kolekcije utiru put ka održivoj modi, gde multifunkcionalnost i skulpturalnost kao psihološki efekti odevanja pružaju mogućnost modifikovanja odeće u skladu sa osećanjima korisnika, razvijajući tako opštu kreativnost. Prilikom stvaranja kolekcije koristim održive krojne slike bez otpada tkanine kao principijelnu tehniku izrade odeće, inspirišući se origami tehnikom savijanja papira radi stvaranja skulpturalnih odevnih formi. Na taj način se uspostavlja veza između dvodimenzionalne (tkanine - papir) i trodimenzionalne (skulptura - odeća) forme, a tu je neizostavna održiva tehnike dekonstrukcije / apcikliranja stare odeće kako ne bi zavšila na otpadu. Estetika Japana, kao i tradicionalni japanski kimono koji ne proizvodi otpad tkanine, izdvajaju se kao važni elementi koji se prožimaju kroz modnu kolekciju. Kolekcija nakita je inspirisana radom vajara i arhitekte Isamu Noguchi-a.
2. Šta predstavlja tvoj „Put ka svitanju” i sponu između tvog rada i Volvo brenda?
- Volvo brend je odavno, a pogotovu danas, sinonim za bezbednost i održivost. Kao veliki brend u domenu transportnih sredstava, znam da je Volvo sebi postavio za cilj dostizanje potpune klimatske neutralnosti do 2040. godine i da na tome aktivno i transparentno radi sve vreme. Ja kao pojedinac i modni dizajner sam sebi postavila za cilj da dam doprinos održivosti u modi. Volvo i ja, svako u svom domenu, tražimo rešenja za održivu budućnost sveta i to nas i te kako spaja. S obzirom da moj doktorski umetnički projekat „Put ka svitanju” ima za cilj da doprinese održivosti u modi, a brend Volvo je pomogao da se ta modna kolekcija prikaže na 50. Belgrade Fashion Week-u, zajedničkim snagama smo uspeli da pokažemo da podržavamo isključivo bezbedan put ka održivoj budućnosti.
Nakon veoma uspešne diplomske revije pod nazivom "Put ka svitanju" i zapaženog predstavljanja našeg Volvo plug-in hibridnog modela XC40 razmenili smo utiske i porazgovarali o zajedničkom "putu ka svitanju, putu ka održivoj mobilnosti i klimatskoj neutralnosti".
3. Primena ekoloških materijala u modi i tvom radu:
- Važno pravilo koje koristim za odabir materijala jeste da oni budu ekološki prihvatljivi, da su prirodnog porekla, biorazgradivi i da mogu da se recikliraju na ekološki prihvatljiv način. Za kolekciju odeće sam koristila održive Tencel materijale kompanije Textil, kao i tkanine od organskog pamuka, jute, lana i svile. Izuzetno je važno da je i brend Volvo prepoznao značaj korišćenja održivih materijala u enterijerima i da primenjuje održive „Nordico” materijale, umesto prirodne kože. Za izradu kolekcije nakita sam koristila prirodnu glinu.
4. Volvo iz tvog ugla:
- Volvo je podržao moj rad još na samom početku, nakon mog povratka iz Švedske, kada smo shvatili da se u potpunosti uklapamo po pogledu na savremeni dizajn i održivo poslovanje. Sada kada sam završila sa praktičnim delom mog doktorskog rada, brend Volvo je ponovo podržao ovaj moj doprinos održivosti u modi i tako još jednom pokazao da smo zajedničkim snagama na dobrom putu da menjamo ovaj svet na bolje. Ono što me fascinira kod brenda Volvo je da spoznaje da je deo opšteg problema klimatskih promena i da aktivno i odgovorno radi na rešenjima koja vode klimatskoj neutralnosti. Ja potpuno isto razmišljam u mom profesionalnom svetu mode. Zbog toga sam prezadovoljna da je brend Volvo odlučio da me bezbedno i održivo poveze na ovom mom putovanju ka održivoj modi, na mom putu ka svitanju.