Udvostručavamo napore u borbi protiv klimatskih promena i želimo da smanjimo emisije CO2 po automobilu za 75 procenata do 2030. godine.

COP28 klimatski samit nedavno je održan u Dubaiju. A pošto preduzeće treba da učini više u borbi protiv klimatskih promena, sada dodatno pooštravamo cilj smanjenja emisija CO2, a uz to i pravimo planove za korišćenje čelika i aluminijuma sa skoro nultom emisijom.

Pogled iz ptičje perspektive na renderovani Volvo automobil

Sada udvostručujemo naš akcioni plan za klimu, koji je i inače već jedan od najambicioznijih u automobilskoj industriji.

Svetski lideri okupili su se na COP28 klimatskom samitu u Dubaiju, verujemo da je ovo prilika da se ide dalje nego ikada ranije u smislu borbe protiv klimatskih promena. Umesto da spava na lovorikama, svet mora da pokaže napredak u postojećim obavezama i postavi veće ciljeve kako bi se uradilo više.

Sada udvostručujemo naš akcioni plan za klimu, koji je i inače već jedan od najambicioznijih u automobilskoj industriji. U okviru naše ambicije da postanemo klimatski neutralni do 2040. godine, danas objavljujemo naš cilj da smanjimo emisije CO2 po automobilu za 75 procenata do 2030. godine, u poređenju sa osnovnim vrednostima iz 2018. godine.


Ovo dopunjava naš prethodno najavljeni cilj da smanjimo emisije CO2 po automobilu za 40 procenata između 2018. i 2025. godine. Tokom prvih devet meseci ove godine, ukupne emisije CO2 po automobilu bila je 19 procenata niža u poređenju sa našim referentnim vrednostima iz 2018. godine.

„COP28 je istorijski trenutak odgovornosti za borbu protiv klimatskih promena”, kaže Havijer Varelja, direktor operacija i zamenik generalnog direktora kompanije Volvo Cars. „Svet se hitno mora okupiti i delovati, kako bi se izbegle najgore posledice klimatskih promena. Posvećeni smo tome da učinimo sve što je do nas i pozivamo korporativne i političke lidere širom sveta da takođe učine sve što mogu.”

Da bismo postigli tako ambiciozan cilj smanjenja od 75 procenata za 2030. godinu, moramo nastaviti da radimo na našoj postojećoj ambiciji da do 2030. godine prodajemo samo potpuno električne automobile, čime se eliminišu emisije izzduvnih gaslova iz našeg asortimana modela.


Početkom ove godine otkrili smo potpuno električni mali SUV EX30, projektovan tako da ima najmanji ugljenični otisak od svih Volvo automobila do sada. EX30 je jedan od nekoliko novih potpuno električnih Volvo modela koje smo izbacili na tržište i koje ćemo izbaciti na tržište narednih godina, na putu da postanemo proizvođač koji proizvodi samo električne automobile do 2030. Dobro napredujemo – tokom prvih devet meseci 2023. potpuno električni automobili činili su 16 procenata naše ukupne prodaje.


Takođe smo najavili da ćemo proizvesti naš poslednji automobil na dizel pogon početkom 2024. godine i prekinuli smo ulaganja u istraživanje i razvoj novih motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Umesto da se fokusiramo na tehnologije prošlosti, gledamo u budućnost.


Istovremeno, moramo da se pozabavimo emisijama u našem lancu snabdevanja i sopstvenim operacijama (uključujući logistiku), sa ciljem da ih smanjimo za 30 procenata do 2030. godine, u poređenju sa osnovnim vrednostima iz 2018. godine.


Tu već radimo mnogo. Čak 69 odsto naših operacija napajalo se klimatski neutralnom energijom tokom 2022. godine. Otada smo postigli 100% klimatski neutralnu električnu energiju za sve postrojenja širom sveta, od kojih će svako pomoći u smanjenju naših operativnih emisija.

Ovog leta postali smo prvi globalni proizvođač automobila koji je najavio prelazak sa fosilnih goriva na biogorivo za 86 procenata našeg interkontinentalnog okeanskog transporta. To smanjuje emisije CO2 od okeanskog transporta za 84 odsto i podržava naše ambicije da smanjimo operativne emisije za 30 procenata do 2030.


Dug put do kraja

COP28 se održava nakon objavljivanja Izveštaja Ujedinjenih nacija o stanju borbe protiv klimatskih promena u septembru. Izveštaj pokazuje u kojoj meri je svet na putu da zadrži globalno zagrevanje ograničeno na 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijske nivoe, granicu koja je dogovorena Pariskim sporazumom iz 2015. godine.


Otrežnjujući zaključak izveštaja je da je svet daleko od tog cilja. Na primer, 450 milijardi dolara se i dalje troši svake godine na subvencije za fosilna goriva umesto na obnovljivu energiju. Takođe se očekuje da će svet emitovati 22 milijarde tona CO2 više od potrebnog nivoa do 2030. godine kako bi cilj iz Pariza bio na vidiku. Drugim rečima, izveštaj naglašava hitnu potrebu za više akcije u borbi protiv klimatskih promena.


Istovremeno, izveštaj o stanju takođe navodi da je za automobilsku industriju „postepeno ukidanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem i upotreba električnih vozila nude najveći potencijal za ublažavanje u sektoru”. Ovo naglašava da je elektrifikacija od vitalnog značaja kako bi se osiguralo da će šira transportna industrija pomoći u postizanju tranzicije ka održivijoj budućnosti na Zemlji. Taj zaključak je blisko povezan sa našom sopstvenoom putanjom do elektrifikacije.


„COP28 je istorijski trenutak odgovornosti za borbu protiv klimatskih promena”, kaže Havijer Varelja, direktor operacija i zamenik generalnog direktora kompanije Volvo Cars. „Svet se hitno mora okupiti i delovati, kako bi se izbegle najgore posledice klimatskih promena. Posvećeni smo tome da učinimo sve što je do nas i pozivamo korporativne i političke lidere širom sveta da takođe učine sve što mogu.”Saradnja je ključna

Naravno, niko se ne može sam boriti protiv klimatskih promena. Shvatamo da moramo sarađivati sa drugima u preduzimanju mera kako bismo osigurali da idemo dalje od elektrifikacije u smanjenju emisija u našim operacijama i lancu snabdevanja. Moramo raditi zajedno sa partnerima istog mišljenja na smanjenju emisija u industrijama koje se i dalje oslanjaju na procese u kojima se proizvodi mnogo ugljenika, u takozvanim „sektorima koje je teško kontrolisati”.

Zadovoljstvo nam je da objavimo da je Volvo Cars sada član Koalicije prvih pokretača Svetskog ekonomskog foruma (First Movers Coalition, FMC). Pridružujući se ovoj koaliciji nekih od najvećih svetskih kompanija, stavljamo našu kupovnu moć iza novih čistih tehnologija u sektoru aluminijuma, jasno signalizirajući našu potražnju za aluminijumom sa skoro nultom emisijom. Nadamo da ćemo tako igrati ulogu u smanjenju direktnih emisija iz primarne proizvodnje aluminijuma kako bi do 2050. godine nastao sektor aluminijuma sa neto nultim emisijama.


Takođe preduzimamo mere u industriji čelika, kroz saradnju sa švedskim proizvođačem čelika SSAB. Bili smo prvi proizvođač automobila koji se udružio sa SSAB-om kako bismo istražili visokokvalitetni čelik skoro nulte emisije za automobilsku industriju. Sada smo obezbedili pristup primarnom i recikliranom čeličnom limu sa gotovo nultom emisijom od SSAB-a koji planiramo da koristimo u predstojećem programu automobila do 2026. godine.


„Ranije smo koristili samite COP da poguramo kolektivne mere za borbu protiv klimatskih promena, a COP28 se neće razlikovati”, kaže Jonas Oterhajm, šef borbe protiv klimatskih promena u kompaniji Volvo Cars. „Ono što mi i drugi istomišljenici pokušavamo da uradimo je da razvijemo i povećamo transformacione tehnologije za dekarbonizaciju ponekad drevnih industrijskih procesa. Nadamo se da ćemo pridruživanjem FMC-u i pokazivanjem očiglednog napretka u našem partnerstvu sa SSAB-om pokazati da ova vitalna promena nije samo moguća, nego je već u toku.”


Sitna slova

Podelite