Zahvaljujući novim tehnikama, sada možemo da koristimo virtuelne svetove nalične na vek veka koji stvaraju AI kako bismo poboljšali razvoj našeg bezbednosnog softvera , a sve u cilju otkrivanja novih pomaka koji vas štite.
3D okruženja na električni pogon za sigurniju vožnju.
Nekada davno, imali smo samo fizički način testiranja i razvoja novih bezbednosnih karakteristika. Dolaskom računara smo takođe mogli da koristimo virtuelna okruženja za stalno guranje koverte na bezbednost.
Sada preduzimamo novi korak napred, koristeći virtuelne svetove nalik na vek života koji stvaraju AI kako bismo pronašli nove pomake koje će Vas zaštititi. Uz pomoć napredne AI i računarske tehnike možemo da poboljšamo razvoj našeg bezbednosnog softvera, kao što su naši napredni sistemi pomoći vozaču (ADAS), a sve u cilju stvaranja još sigurnijih automobila.
Pa, kako ovo funkcioniše? Zahvaljujući naprednoj računarskoj tehnologiji koja se zove "Gausssian splatting" (ovo nije Volvo Cars fraza obećavamo), vizuelne efekte iz stvarnog sveta možemo pretvoriti u životne, 3D scene i subjekte koji prirodno izgledaju.
Već imamo milion tačaka podataka u trenucima koji se nikada nisu dogodili da koristimo za razvoj našeg softvera.
Korišćenje podataka u stvarnom životu
Uz Gaussian splatting, podatke o incidentima prikupljene od naprednih senzora u našim novim automobilima – kao što su hitno kočenje, oštro upravljanje ili ručna intervencija – sada mogu da se preusmere, rekonstruiše i istraže kako bi nam pomogli da bolje razumemo kako nesreće mogu da se izbegnu u budućnosti.
Na primer, ova virtuelna okruženja mogu se manipulisati dodavanjem ili uklanjanjem pešaka i promenom ponašanja u saobraćaju ili preprekama na putu. To nam omogućava da izložimo bezbednosni softver svim vrstama situacija u saobraćaju, pri brzini i razmerama koje ranije nisu moguće. Kao rezultat toga, sada možemo da razvijemo softver koji dobro funkcioniše složenim, retkim, ali potencijalno opasnim "slučajevima sa ivice" i smanjimo vreme koje je potrebno da izložimo naš softver oštrim slučajevima, od meseci do dana.
Virtuelna okruženja razvija Zenseact, naša interna AI kompanija i softverska kompanija koju smo osnovali pre pet godina. Ovaj projekat, čiji cilj su Zidni AI, autonomni sistemi i softverski program (WASP) deo je programa doktoriranja za vodeće švedske univerzitete kako bi se istražilo da li će tehnike neurološkog prikazivanja biti integrisane u buduće bezbednosne inicijative.
"Već imamo milion podataka u trenucima koji se nikada nisu desili da koristimo za razvoj našeg softvera", kaže Alwin Bakkenes, direktor globalnog softverskog inženjeringa u Volvo Cars. Zahvaljujući Gaussian splatting, možemo odabrati jedan od retkih graničnih slučajeva i razložiti ga na hiljade novih varijacija scenarija kako bismo obučili i validirali naše modele. To ima potencijal da otključa razmere koje nikada ranije nismo imali i čak da uhvatimo ivicu slučajeva pre nego što se dogode u stvarnom svetu."
Poboljšavanje bezbednosti vozila uz simulacije AI.
Jedan deo slagalice
Danas koristimo virtuelna okruženja zajedno sa testiranjem softvera, razvojem i proverom softvera jer pružaju bezbedno, skalamerno i isplativo okruženje. Da bi naš bezbednosni softver bio bezbedan, mora se obučiti tako da deluje u svim situacijama u saobraćaju. Koristeći retke ili neobične scenarije, možemo osigurati da softver dobro funkcioniše ne samo u normalnim uslovima, već i u složenim, retkim, ali potencijalno opasnim situacijama sa "ivicama".
Spisak mogućih scenarija je neograničen. Razmišljajte o životinjama koje su uskočile na put, predmeti koji padaju sa zadnjem delu kamiona, na semaforu koji prikazuje sve boje odjednom, automobil koji se vozi pogrešnim putem, putem koji je potpuno potopljen ili tornado prašine koji prelazi ulicu. Za hvatanje svih mogućih scenarija u stvarnom životu ili prihvaćanje njih trajalo bi stotinama hiljada godina.
Integracija NVIDIA tehnologije
Volvo Cars može da istražuje tehnologije kao što je Gaussian splatting zahvaljujući nedavno proširenom odnosu sa NVIDIA. Nova generacija potpuno električnih automobila, napravljena na NVIDIA ubrzanom računanju prikuplja podatke iz različitih senzora da bi razumela šta se dešava u i oko automobila bolje nego ikad. Platforma za supercomputing AI koju pokreće NVIDIA DGX sistemi, kontekstualizuje ove podatke, otkriva nove uvide i obučava buduće modele bezbednosti. Poboljšaće i ubrzati razvoj veštačke inteligencije. Ova platforma za super-računare je deo nedavnog ulaganja kompanije Volvo Cars i Zenseact za osnivanje jednog od najvećih centara za podatke u Nordijskim sredinama.
Želite li da saznate više?
Istraživanje Gaussian splatting i generativnog AI oblikuje deo naše prezentacije na NVIDIA GTC konferenciji. Možete ga posmatrati uživo ili na zahtev putem ovog linka.